Yol Haritası

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN YOL HARİTASI

            Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde eğitim alma hakkı kazanan öğrencinin ilk etapta yapması gereken işlemler nelerdir?

Her öğrenci yurt dışına çıkarken bir takım sorunlarla karşılaşmaktadır. Bunlar genelde öğrenci vizesi, barınacak yer, kesin kayıt işlemleri ile ilgilidir.

Bu çizelge yapmanız gereken işlemlerde yardımcı olacaktır. Gitmeniz gereken kurum ile yapmanız gereken işlemlerle ilgili linkler bulunmaktadır.

 1. KAYIT KAZANAN ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesine önlisans/lisans veya lisansüstü eğitimine kabul edilen her öğrenci ilk olarak ilgili fakülte veya enstitünün öğrenci işlerine bizzat gidip başvuru yapması gerekmektedir. Kesin Kayıt yapmanız için gereken belgeler:

 • 4 Adet fotoğraf;
 • Kesin Kayıt Formu;
 • Eğer ön kayıt aşamasında noter tasdikli ve Türkçeye çevrilmiş olan diplomanızı teslim etmemiş iseniz, diplomanın noter tasdikli ve Türkçeye çevrilmiş nüshası ile orijinali;
 • Eğer ön kayıt aşamasında noter tasdikli ve Türkçeye çevrilmiş olan transkript teslim etmemiş iseniz, transkript noter tasdikli ve Türkçeye çevrilmiş nüshası ile orijinali;
 • Eğer ön kayıt aşamasında noter tasdikli ve Türkçeye çevrilmiş olan pasaport fotokopisini teslim etmemiş iseniz, pasaportun noter tasdikli ve Türkçeye çevrilmiş nüshası;
 • Eğitim Harç Bedelini ödediğinize dair fatura.
 1. DEĞİŞİM ÖĞRENCİLERİNİN KESİN KAYIT İŞLEMLERİ

(İkili Anlaşma Kapsamında Değişim/ Staj, Mevlana Değişim Programı öğrencileri için)

Yurt Dışında bulunan partner üniversitemiz tarafından ikili anlaşma kapsamında gönderilen değişim öğrencileri geldiğinde ilk olarak bizzat Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Kayıt işlemlerinizin tamamlanması için yanınızda şu belgeleri getirmelisiniz:

 • Transkript Orijinal;
 • Öğrenci Belgesi Orijinal;
 • Başvuru Formu Orijinal;
 • Staj için gelenler Staj Programı;
 • Öğrenim AnlaşmasıLearning Agreement;
 • Gönderen Kurumdan Resmi Yazının orijinali;
 1. ÖĞRENCİ VİZESİNE BAŞVURU (İKAMETKAH BELGESİ)

Erzincan İl Göç Müdürlüğüne Gitmeden Önce aşağıdaki belgeleri tamamlamanız gerekecektir.

–  İkamet izni ücretini Fevzipaşa Vergi Dairesinde ödeyebilirsiniz. Vergi Dairesinin adresi için:  https://www.google.com/maps/dir//erzincan+maliye/@39.7503207,39.4918264,13.25z/data=!4m9!4m8!1m1!4e2!1m5!1m1!1s0x40700cb65d2b7a2b:0x998aa1dc68c48b14!2m2!1d39.4888836!2d39.7510373

Bütün bu belgeleri tamamladıktan sonra Erzincan İl Göç Müdürlüğüne daha önce online başvuru yaptığınız sırada belirttiğiniz tarih ile saatinde şahsen gidip başvuruda bulunmanız gereklidir.

Erzincan İl ve Göç Müdürlüğü adresi için:  https://erzincan.goc.gov.tr/iletisim

 1. ÖĞRENCİ ULAŞIM (OTOBÜS) KARTINA BAŞVURU 

İndirimli öğrenci otobüs kartından yararlanabilmeniz için aşağıda belirtilen evrakları hazırlamanız gerekecektir:

Tüm bu belgeleri hazırladıktan sonra şehir merkezi/dört yol Evfon mağazası karşısındaki otobüs duraklarındaki büroda öğrenci otobüs kartına başvurabilirsiniz.

 1. KYK YURDUNA NASIL BAŞVURULABİR

Üniversiteye kabul edildikten sonra maalesef hemen Devlet yurtlarına yerleşme imkânına sahip olamıyorsunuz.  Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yönetmeliği gereği bazı şartlar bulunmaktadır.

Uluslararası öğrenci ancak TC kimlik Numarası ile başvuru yapabilmektedir.  Dolayısıyla barınma konusu ne kadar önemli olsa da öncelikle öğrenci belgesi, öğrenci numarası ile göç idaresinden alacağınız TC kimlik numaranız hazır bulunması gerekmektedir.

Böylece, elinizde öğrenci belgesi, öğrenci numarası ve TC kimlik numaranız varsa…

Eğer KYK yurdunda barınmaya hak kazanmış iseniz KYK yurt müdürlüğüne aşağıda belirtilen evraklarla gitmelisiniz:

 • 1 Adet foto;
 • İkametgâh Belgesi Fotokopisi;
 • Pasaport Fotokopisi;
 • Öğrenci Belgesi;
 • Yurt ücretinin ödendiğine dair dekont.

! KYK ücretine 2 öğün yemek ücreti dâhildir. (Kahvaltı ve akşam yemeği.)

! KYK yurduna başvurular sadece online gerçekleşmektedir. KYK web sayfasını sürekli takip etmelisiniz. Çünkü yurda başvuru tarihleri her sene değişmektedir ve başvuru tarihleri kısıtlıdır.

! KYK’ya online başvuru yaptıktan sonra tahminen 1, bazen 1,5 ay sonuçları beklemelisiniz. 

! KYK yurtlarında geçici süreliğine misafir öğrenci statüsünde barınabilirsiniz. Bunun için başvuru tarihini beklemenize gerek yoktur. Doğrudan KYK müdürlüğüne gidip dilekçe yazmanız yeterlidir. Fakat üçreti biraz daha farklıdır.

 1. ÖZEL YURTLAR

! Erzincan şehrinde bulunan özel yurtlar genelde bir eğitim – öğretim süresi için öğrencileri kabul etmektedirler. Yurtlar öğrenci ile kalacağı süresini önceden belirleyip sözleşme imzalıyorlar.

! Özel yurt olmasından dolayı yurt ücreti devlet yurdundan biraz yüksektir.  Yurtta bos odaların olması durumunda kısa süreliğinde kalma imkânı bulabilirsiniz.

! Genelde özel yurtların barınma ücretine iki öğün (sabah ve akşam) yemeği dâhildir.

Aşağıda bazı özel erkek/kız yurtlarının linkleri belirtilmiştir.